VPS-2-S2PPM-12KNN-7
DigiKey Part Number
28-VPS-2-S2PPM-12KNN-7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPS-2-S2PPM-12KNN-7
Description
PUSHBUTTON SWITCH BLACK 2P SPST
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V
Packaging
Tray
Actuator Type
Round, Button
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
Black
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Standard
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C