VPS-1-S2PPM-12KNN-5
DigiKey Part Number
28-VPS-1-S2PPM-12KNN-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPS-1-S2PPM-12KNN-5
Description
PUSHBUTTON SWITCH BLACK 2P SPST
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Standard Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Voltage Rating - DC
12 V
Series
Actuator Type
Round, Button
Packaging
Bag
Color - Actuator/Cap
Black
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Switch Function
Off-On
Mechanical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
200mA (AC), 500mA (DC)