LTH3MM12VFR4700
DigiKey Part Number
LTH3MM12VFR4700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTH3MM12VFR4700
Description
LED YELLOW CLEAR T-1 T/H
Detailed Description
Yellow LED Indication - Discrete 12V Radial
EDA/CAD Models
LTH3MM12VFR4700 Models
Category
Lens Style
Round with Domed Top
Mfr
Lens Size
3mm, T-1
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Viewing Angle
30°
Color
Wavelength - Peak
590nm
Height (Max)
6.55mm