LTH3MM12VFR4100
DigiKey Part Number
LTH3MM12VFR4100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTH3MM12VFR4100
Description
LED RED CLEAR T-1 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 12V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTH3MM12VFR4100 Models
Category
Lens Size
3mm, T-1
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Series
Current - Test
12mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
30°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
635nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
6.55mm