P11S1V0FGSY00505MA
DigiKey Part Number
716-P11S1V0FGSY00505MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11S1V0FGSY00505MA
Description
POT 5M OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Sfernice
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
5M
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.630" (16.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
M10 x 0.75
Taper
Linear
Mounting Type
Panel Mount
Number of Gangs
1
Size - Body
Rectangular - 0.516" x 0.492" Face (13.10mm x 12.50mm)