T21AH-M0607-505A3030-TA
DigiKey Part Number
1993-T21AH-M0607-505A3030-TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T21AH-M0607-505A3030-TA
Description
POT 5M OHM 1/4W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
310°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
5M
Actuator Type
Round
Tolerance
±30%
Actuator Length
2.362" (60.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.846" Dia (21.50mm)