L6R300DM-240-C14
DigiKey Part Number
364-1645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R300DM-240-C14
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 300 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
10.00" L x 4.57" W x 1.85" H (254.0mm x 116.0mm x 47.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, EN, FCC, TUV
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
12.5A
Base Product Number
Power (Watts)
300 W