MEA-300A24C HAA
DigiKey Part Number
1145-MEA-300A24CHAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEA-300A24C HAA
Description
MEDICAL AC ADAPTER 300W/24V DIN
Detailed Description
24V 300 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
300 W
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
47" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
7.87" L x 3.94" W x 1.70" H (199.9mm x 100.1mm x 43.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, cURus, FCC, KC, PSE, TUV, UKCA
Voltage - Output
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
12.5A