TPS7B8150QDGNRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS7B8150QDGNRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7B8150QDGNRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7B8150QDGNRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7B8150QDGNRQ1
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA 8-HVSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-HVSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7B8150QDGNRQ1 Models
Category
Current - Supply (Max)
6.5 µA
Mfr
PSRR
60dB (100Hz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.525V @ 150mA