TPS7B8150QDRVRQ1
DigiKey Part Number
296-53593-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-53593-1-ND - Cut Tape (CT)
296-53593-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7B8150QDRVRQ1
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7B8150QDRVRQ1 Models
Category
Current - Supply (Max)
4.5 µA
Mfr
PSRR
60dB (100Hz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.585V @ 150mA