TPS274160BRLHR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS274160BRLHR |
Description | 40-V, 160-M, 4-CHANNEL SMART HIG |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.35A 28-WQFN (4x5) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS274160BRLHR Models |
Category | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required |
Mfr | Current - Output (Max) 1.35A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Rds On (Typ) 160mOhm |
Part Status Active | Input Type Non-Inverting |
Number of Outputs 4 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Ratio - Input:Output 1:1 | Mounting Type Surface Mount |
Output Configuration High Side | Supplier Device Package 28-WQFN (4x5) |
Output Type N-Channel | Package / Case |
Interface On/Off | Base Product Number |
Voltage - Load 5V ~ 36V |