TPS274160ARLHR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 4.211
Datasheet
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.35A 28-WQFN (4x5)
TPS274160ARLHR
DigiKey Part Number
296-TPS274160ARLHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS274160ARLHRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS274160ARLHRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS274160ARLHR
Description
40-V, 160-M, 4-CHANNEL SMART HIG
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TPS274160ARLHR Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1.35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
160mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Short Circuit, UVLO
Number of Outputs
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
28-WQFN (4x5)
Output Type
N-Channel
Package / Case
Interface
On/Off
Base Product Number
Voltage - Load
5V ~ 36V