LM4128BQ1MF2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-LM4128BQ1MF2.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM4128BQ1MF2.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM4128BQ1MF2.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4128BQ1MF2.5/NOPB
Description
IC VREF SERIES 0.2% SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 20 mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LM4128BQ1MF2.5/NOPB Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
275µVp-p
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
2.9V ~ 5.5V
Digi-Reel®
Current - Supply
100µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Reference Type
Series
Grade
Automotive
Output Type
Fixed
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
20 mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Tolerance
±0.2%
Supplier Device Package
SOT-23-5
Temperature Coefficient
75ppm/°C