DMA80I1600HA
DigiKey Part Number
238-DMA80I1600HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMA80I1600HA
Description
DIODE STANDARD 1600V 80A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1600 V 80A Through Hole TO-247
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1600 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
43pF @ 400V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Average Rectified (Io)
80A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.17 V @ 80 A