LM4040C25IDBZTG4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 485
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 36.108
Datasheet
In Stock: 1.562
MFR Recommended
In Stock: 903
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 597
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
SOT-23-3
LM4040C25IDBZTG4
DigiKey Part Number
LM4040C25IDBZTG4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040C25IDBZTG4
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4040C25IDBZTG4 Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Cathode
80 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%