LM4040AIM3-2.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 34.791
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 1.596
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
Diodes Incorporated
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3
SOT-23-3
LM4040AIM3-2.5
DigiKey Part Number
296-LM4040AIM3-2.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040AIM3-2.5
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4040AIM3-2.5 Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Cathode
65 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%