LM2940SX-12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 296-LM2940SX-12TR-ND - Tape & Reel (TR) 296-LM2940SX-12CT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM2940SX-12 |
Description | IC REG LINEAR 12V 1A TO263 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-263 (DDPAK-3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM2940SX-12 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Current - Supply (Max) 15 mA |
Part Status Obsolete | PSRR 66dB (120Hz) |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 26V | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Supplier Device Package TO-263 (DDPAK-3) |
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A | Base Product Number |