MIC29150-12WU-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC29150-12WU-TR |
Description | IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC29150-12WU-TR Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.5A |
Mfr | Current - Output |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Configuration | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA |
Number of Regulators 1 | Supplier Device Package TO-263-3 |
Voltage - Input (Max) 26V | Base Product Number |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V |