LM2596SX-3.3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 889
Datasheet
onsemi
In Stock: 103
In Stock: 155
In Stock: 1.416
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2596SX-3.3
DigiKey Part Number
LM2596SX-3.3TR-ND - Tape & Reel (TR)
LM2596SX-3.3CT-ND - Cut Tape (CT)
LM2596SX-3.3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2596SX-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2596SX-3.3 Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
150kHz
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V