MIC4576-3.3WU
DigiKey Part Number
576-1532-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC4576-3.3WU
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
EDA/CAD Models
MIC4576-3.3WU Models
Category
Voltage - Input (Max)
36V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
200kHz
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min)
4V