F28P650DK6PTP
DigiKey Part Number
296-F28P650DK6PTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P650DK6PTP
Description
C2000 32-bit MCU, 2x C28x+
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Piccolo™, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 200MHz 1.28MB (1.28M x 8) FLASH 176-HLQFP (24x24)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F28P650DK6PTP Models
RAM Size
248K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Data Converters
A/D 36x12/16b SAR; D/A 2x12b
Core Size
32-Bit Dual-Core
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
200MHz