ACS37002LMCATR-050B3
DigiKey Part Number
620-ACS37002LMCATR-050B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37002LMCATR-050B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37002LMCATR-050B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37002LMCATR-050B3
Description
CURRENT SENSOR HE 50A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±0.75%
Mfr
Accuracy
±1.75%
Voltage - Supply
3.15V ~ 3.6V
Response Time
2.5µs
For Measuring
DC
Current - Supply (Max)
15mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
26.4mV/A
Supplier Device Package
16-SOIC
Frequency
400kHz