H2C0.75BK
DigiKey Part Number
1030-H2C0.75BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H2C0.75BK
Description
HEATSHRINK 3/4" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.374" (9.50mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
200°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)