H2C0.50BK
DigiKey Part Number
1030-H2C0.50BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H2C0.50BK
Description
HEATSHRINK 1/2" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
200°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
4.00' (1.22m)
Base Product Number
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)