TPLCE-3R8/3.0MR5X12
DigiKey Part Number
2085-TPLCE-3R8/3.0MR5X12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLCE-3R8/3.0MR5X12
Description
CAP LITHIUM HYBRID 3.0F 3.8V
Detailed Description
3 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 4Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
3 F
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 1kHz