B72280B0551K001
DigiKey Part Number
495-76248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72280B0551K001
Description
VARISTOR 910V 100KA ENCASED DISC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 V 100 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Encased Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72280B0551K001 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Current - Surge
100 kA
Series
Energy
3100J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
6500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Chassis Mount
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Encased Disc
Varistor Voltage (Typ)
910 V