B72232B0681K001
DigiKey Part Number
495-76228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72232B0681K001
Description
VARISTOR 1.1KV 25KA ENCASED DISC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 kV 25 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Encased Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72232B0681K001 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Manufacturer
TDK
Current - Surge
25 kA
Series
Energy
760J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
830 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
895 V
Mounting Type
Chassis Mount
Varistor Voltage (Min)
990 V
Package / Case
Encased Disc
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV