B65651T0250A048
DigiKey Part Number
495-76745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65651T0250A048
Description
FERRITE CORE P 250NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.724" (18.40mm) Diameter 0.209" (5.30mm) Height
Category
Tolerance
±3%
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
120.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.6
Effective Length (le) mm
25.9
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
43.0
Supplier Device Package
P 18 x 11
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1114.0
Material
N48
Finish
Uncoated
Diameter
0.724" (18.40mm)
Height
0.209" (5.30mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH