B65651T0400A048
DigiKey Part Number
495-5150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65651T0400A048
Description
FERRITE CORE P 400NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.724" (18.40mm) Diameter 0.209" (5.30mm) Height
Category
Tolerance
±3%
Effective Permeability (µe)
192.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.6
Effective Length (le) mm
25.9
Effective Area (Ae) mm²
43.0
Supplier Device Package
P 18 x 11
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1114.0
Material
N48
Diameter
0.724" (18.40mm)
Height
0.209" (5.30mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH