CCG30-24-03S
DigiKey Part Number
285-CCG30-24-03S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG30-24-03S
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 7A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
CCG30-24-03S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
7A
Standard Number
Power (Watts)
30 W