CHB300W-24S48
DigiKey Part Number
2034-3130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB300W-24S48
Description
DC DC CONVERTER 48V 300W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 6.25A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHB300W-24S48 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
6.25A
Standard Number
Power (Watts)
300 W