STW30N80K5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.419
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
IXYS
In Stock: 560
In Stock: 357
In Stock: 515
Vishay Siliconix
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 20
N-Channel 800 V 24A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-247-3
STW30N80K5
DigiKey Part Number
497-17900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW30N80K5
Description
MOSFET N-CH 800V 24A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STW30N80K5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1530 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 12A, 10V