IXFH24N60X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IXFH24N60X-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IXFH24N60X |
Description | MOSFET N-CH 600V 24A TO247-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 24A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-247-3 |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 2.5mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±30V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1910 pF @ 25 V |
Part Status Obsolete | Power Dissipation (Max) 400W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Supplier Device Package TO-247-3 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 175mOhm @ 12A, 10V |