STN3P10F6
DigiKey Part Number
497-STN3P10F6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STN3P10F6
Description
SOT 223
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 3A 3.3W Surface Mount SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STN3P10F6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
900 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.3W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 1.5A, 10V