STGW40V60DLF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 101
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 727
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
In Stock: 425
In Stock: 1.144
Infineon Technologies
In Stock: 184
Infineon Technologies
In Stock: 3
In Stock: 170
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 283 W Through Hole TO-247-3
Traction Inverter Power Stages in Electric Vehicles
STGW40V60DLF
DigiKey Part Number
497-13767-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW40V60DLF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STGW40V60DLF Models
Category
Switching Energy
411µJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
226 nC
Part Status
Obsolete
Td (on/off) @ 25°C
-/208ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
283 W