FGH40N60SMD-F085
DigiKey Part Number
FGH40N60SMD-F085OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH40N60SMD-F085
Description
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 600 V 80 A 349 W Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
FGH40N60SMD-F085 Models
Category
Gate Charge
180 nC
Manufacturer
onsemi
Td (on/off) @ 25°C
18ns/110ns
Test Condition
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
47 ns
IGBT Type
Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 40A
Power - Max
349 W