STGP20H60DF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 600 V 40 A 167 W Through Hole TO-220
Traction Inverter Power Stages in Electric Vehicles
STGP20H60DF
DigiKey Part Number
497-13582-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGP20H60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 40A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STGP20H60DF Models
Gate Charge
115 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
42.5ns/177ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
90 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
TO-220
Power - Max
167 W