STGP15H60DF
DigiKey Part Number
497-14278-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGP15H60DF
Description
IGBT TRENCH FS 600V 30A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 30 A 115 W Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STGP15H60DF Models
Gate Charge
81 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
24.5ns/118ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 15A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
103 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 15A
Supplier Device Package
TO-220
Power - Max
115 W