STGFW20V60F
DigiKey Part Number
497-13954-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGFW20V60F
Description
IGBT TRENCH FS 600V 40A TO-3PF
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 40 A 52 W Through Hole TO-3PF
EDA/CAD Models
STGFW20V60F Models
Category
Switching Energy
200µJ (on), 130µJ (off)
Gate Charge
116 nC
Part Status
Obsolete
Td (on/off) @ 25°C
38ns/149ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 20A, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
TO-3PF
Power - Max
52 W