FGAF40N60UFTU
DigiKey Part Number
FGAF40N60UFTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGAF40N60UFTU
Description
IGBT 600V 40A TO-3PF
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 40 A 100 W Through Hole TO-3PF
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
77 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
15ns/65ns
Part Status
Active
Test Condition
300V, 20A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
TO-3PF
Power - Max
100 W