SCM5R5505
DigiKey Part Number
3239-SCM5R5505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCM5R5505
Description
CAP 5.0F -20% +80% 5.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 130mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Sruite Electronic Technology (US)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.610" (15.50mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 1kHz