DGH505Q5R5
DigiKey Part Number
338-DGH505Q5R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH505Q5R5
Description
CAPACITOR 5F -10%, +30% 5.5V TH
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 80mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.709" (18.00mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 1kHz