MBR20100
DigiKey Part Number
1655-1035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
400pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C