MBR20100CT-G1
DigiKey Part Number
MBR20100CT-G1DI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20100CT-G1
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR20100CT-G1 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 10 A