63SPB100A
DigiKey Part Number
1655-1729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63SPB100A
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 60A SPD-2A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 60A Surface Mount SPD-2A
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Packaging
Box
Capacitance @ Vr, F
1500pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SPD-2A
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 60 A