3RQ30521SM30
DigiKey Part Number
3473-3RQ30521SM30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RQ30521SM30
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RQ30521SM30 Models
Category
Load - Max Switching
60W
Manufacturer
Siemens
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Lighted Indicator
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operate Time
0.2 ms
Mounting Type
DIN Rail
Release Time
0.3 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Approval Agency
CE, CSA, DNV, EAC, RCM, UL
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
30VDC - Max