LC1D80L6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 200VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D80L6
DigiKey Part Number
4008-LC1D80L6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80L6
Description
CONTACTOR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D80L6 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
170 VAC
Must Release Voltage
60 VAC
Coil Voltage
200VAC
Operate Time
35 ms
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
80 A