TBP04R3-500-10BE
TBP04R3-500-10BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP04R3-500-10BE
DigiKey Part Number
2223-TBP04R3-500-10BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP04R3-500-10BE
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 5MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
TBP04R3-500-10BE Models
Category
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
400 V
Series
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Positions Per Level
10
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)