TBP04P1-500-10BE
TBP04P1-500-10BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP04P1-500-10BE
DigiKey Part Number
2223-TBP04P1-500-10BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP04P1-500-10BE
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 5MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-2.5mm²
Color
Blue
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Contact Mating Finish
Nickel
Positions Per Level
10
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Size
M3
Plug Wire Entry
180°
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Termination Style
Screw
Wire Strip Length
7-8mm
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
630 V
Insulation Height
0.713" (18.10mm)