TB006-508-05GR is available for purchase but is not normally stocked.
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
In Stock: 1.800
Datasheet
Image for TB006-508-05GR is not available
TB006-508-05GR
DigiKey Part Number
2223-TB006-508-05GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB006-508-05GR
Description
I/C Rectangular
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bag
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
5
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V